Poziv za izradu logotipa savjeta mladih
Središnji državni ured za demografiju i mlade poziva mlade kreativce da daju svoj prijedlog
logotipa i slogana savjeta mladih
Svrha poziva
Povećanje interesa mladih za sudjelovanje u savjetima mladih, prepoznavanje te promicanje savjeta mladih i poticanje osnivanja i rada savjeta mladih.
Što su savjeti mladih?
Savjeti mladih osnivaju se kao savjetodavna tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave. Njihova zadaća je promicanje i zagovaranje prava, potreba i interesa mladih na njihovoj lokalnoj i područnoj (regionalnoj) razini.
Savjeti mladih omogućuju mladim osobama sudjelovanje u postupku i procesu službenog donošenja odluka od strane predstavnika vlasti. Njihov rad se temelji na interesima i potrebama mladih osoba da iz vlastite perspektive predlože promjene koje će zadovoljiti njih same i druge mlade osobe u zajednici u kojoj žive. Aktivnosti savjeta mladih uključuju svaki oblik političkog, ekonomskog ili društvenog sudjelovanja koje će naći plodno tlo u zajednici i odgovoriti na potrebe i težnje za afirmacijom mladih osoba. Rad savjeta mladih predstavlja dugoročan, odnosno strateški i planski pristup poticanja sveukupne participacije i kvalitete života mladih.
Osnivanje savjeta mladih, djelokrug, postupak izbora te druga pitanja od značaja za rad savjeta mladih uređuje Zakon o savjetima mladih. Cilj Zakona je sudjelovanje mladih u odlučivanju o upravljanju javnim poslovima od interesa i značaja za mlade, aktivno uključivanje mladih u javni život te informiranje i savjetovanje u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Provedba Zakona o savjetima mladih obveza je jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, dok Središnji državni ured za demografiju i mlade provodi nadzor nad provedbom Zakona i daje preporuke jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave za njegovu
efikasniju provedbu.
Djelovanjem savjeta mladih želi se postići bolja komunikacija mladih i donositelja odluka te veći angažman mladih u lokalnoj sredini koji će povećati kvalitetu života mladih sukladno njihovim potrebama.
Više o savjetima mladih dostupno je na poveznici https://demografijaimladi.gov.hr/istaknuteteme/mladi-4064/savjeti-mladih-4069/4069
Tko se može prijaviti?
Na ovaj poziv mogu se prijaviti mlade osobe, u dobi od 15 – 30 godina. Jedan prijavitelj može prijaviti najviše 2 prijedloga logotipa, koji uključuju slogan i naziv „savjeti mladih“ (slogan također može biti u najviše 2 varijante ako se prijavljuju 2 logotipa).
Što trebam učiniti?
- izraditi prijedlog logotipa, u pdf i vektorskom formatu,
- logotip mora sadržavati slogan kojim se potiče mlade na aktivno sudjelovanje u lokalnoj i
regionalnoj (područnoj) samoupravi i naziv „savjeti mladih“ - dizajn logotipa treba biti vlastiti originalni rad
- logotip ne smije sadržavati nepristojan, diskriminirajući, uznemirujući, nasilni, provokativni ili na bilo koji drugi način neprihvatljiv ili neprikladan sadržaj
- radovi koje se prijavljuju ne smiju biti prethodno objavljivani ili korišteni u tiskanom ili
elektroničkom obliku za druge namjene
Odabrani logotip će se koristiti za potrebe promoviranja savjeta mladih, na dokumentima, internetskim stranicama te ostalim tiskanim i/ili elektronskim materijalima.
Nakon završetka natječaja, odabrani logotip ostaje isključivo vlasništvo Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade.
Središnji državni ured za demografiju i mlade zadržava pravo manjih izmjena loga, u suglasnosti sa autorom/icom.
Do kada se mogu prijaviti?
Poziv je otvoren 30 dana od dana objave na internet stranici Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade. Prijave pristigle nakon isteka ovog roka neće se razmatrati.
Kako i kome poslati?
Prijedlog logotipa je potrebno dostaviti u digitalnom obliku, zajedno s popunjenim obrascem za prijavu.
Prijava se dostavlja na adresu: savjeti.mladih@demografijaimladi.hr
Način odabira najkvalitetnijeg rada
Sve radove koji ispunjavaju uvjete iz ovog Poziva razmatrat će Povjerenstvo za odabir imenovano od strane državne tajnice Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade. Povjerenstvo će se pri odabiru najboljeg rada voditi kriterijima kvalitete predloženih radova (primjerice u kojoj mjeri je poruka uratka jasna i razumljiva, u skladu s temom Poziva, ukupni dojam i dr.)
Odluku o dodjeli nagrade donosi državna tajnica Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade, na prijedlog Povjerenstva, u roku 30 dana od dana završetka Poziva.
Najkvalitetniji rad nagradit će se novčanom nagradom u iznosu od 400,00 eura.
Detaljnije informacije možete zatražiti putem adrese: savjeti.mladih@demografijaimladi.hr