O programu “Instruktor/ica grupnog fitnesa uz glazbu”

Prema strukovnim procjenama, više od 70% postojećih instruktora grupnog fitnesa uz glazbu u Hrvatskoj nema zakonske uvjete osposobljenosti za rad.  Kako prema važećem Zakonu o sportu neispunjavanje zakonskih odredbi o uvjetima osposobljenosti zaposlenika na poslovima instruktora grupnog fitnes programa uz glazbu povlači za sobom kazne poslodavcima, sportski subjekti  imaju trenutačne potrebe za zadovoljavanjem zakonskih normi o osposobljavanju istih u teretani, fitnes centrima, udrugama i sl. Osim toga, većina instruktora je znanje stekla na brojnim neslužbenim radionicama, neformalnim licenciranjima i stručnim skupovima i konvencijama iz čega proizlazi potreba potencijalnih polaznika osposobljavanja za formaliziranjem prethodno stečenih vještina i znanja kakvu zahtjeva Zakon o sportu, a vezano uz područje poslova instruktora grupnog fitnesa uz glazbu. Program je izrađen prema preporukama Nacionalnog vijeća za sport za slične programe osposobljavanja iz područja sportske rekreacije.

Ova razina stručnog osposobljavanja za poslove instruktora/ice grupnog fitnesa uz glazbu predstavlja polaznu osnovu za daljnje oblike stručnog usavršavanja i školovanja. Osobama koje bi završile ovaj program osposobljavanja pruža se mogućnost da formaliziraju svoja znanja, vještine i sposobnosti za koja posjeduju prethodna praktična iskustva na istim poslovima, a samim tim i mogućnost za samozapošljavanje i zapošljavanje u području sporta kao njihova primarna ili sekundarna djelatnost.

KOMPETENCIJE KOJE POLAZNIK STJEČE ZAVRŠETKOM PROGRAMA

Polaznik će:

1. Objasniti osnove anatomije ljudskog tijela te uloge i funkcije organskih sustava
  2. Prepoznati i odrediti intenzitet treninga
  3. Osmisliti i prezentirati koreografiju
  4. Prepoznati i odabrati određeni ritam i brzinu glazbe za vježbe
  5. Demonstrirati sastavne dijelove grupnog treninga: zagrijavanje, pred istezanje, glavni dio, vježbe za snagu mišića, istezanje
  1. Koristiti rekvizite i rukovati tehničkom opremom prilikom treninga na ispravan način
  2. Primijeniti zakonsku regulativu iz zaštite na radu