O programu “Instruktor/ica fitnesa u teretani”

Prema strukovnim procjenama, više od 70% postojećih instruktora fitnesa u teretani u Hrvatskoj nema zakonske uvjete osposobljenosti za rad.  Kako prema važećem Zakonu o sportu neispunjavanje zakonskih odredbi o uvjetima osposobljenosti zaposlenika na poslovima instruktora fitnes programa  povlači za sobom kazne poslodavcima,  sportski subjekti  imaju trenutačne potrebe za zadovoljavanjem zakonskih normi o osposobljavanju instruktora fitnesa u teretani. Osim toga, većina instruktora je znanje stekla na brojnim neslužbenim  tuzemnim i inozemnim radionicama, neformalnim licenciranjima i stručnim skupovima i konvencijama iz čega proizlazi  potreba potencijalnih polaznika osposobljavanja za formaliziranjem prethodno stečenih vještina i znanja kakvu zahtjeva  Zakon o sportu, a vezano  uz  područje  poslova instruktora fitnesa u teretani.

Program je izrađen prema preporukama Nacionalnog vijeća za sport za slične programe osposobljavanja iz područja sportske rekreacije.

KOMPETENCIJE KOJE POLAZNIK STJEČE ZAVRŠETKOM PROGRAMA

Polaznik će:

1. Prepoznati i razlikovati oblik i građu ljudskoga tijela, osnovne funkcije različitih organskih sustava, osobito lokomotornog sustava.
  2. Opisati osnovne principe vježbanja u teretani kroz definiciju, osnovne vrste vježbanja u teretani, njihove specifičnosti i ciljeve.
  3. Navesti osnovne principe pravilne prehrane i opisati funkciju osnovnih dodataka prehrani
  4. Prepoznati nepravilan položaj tijela s obzirom na kralježnicu i demonstrirati pravilno držanje.
  5. Komunicirati na primjeren način i primijeniti pravila dobre i uspješne komunikacije prilikom provođenja podučavanja u teretani.
  6. Prepoznati rizike i opasnosti te primijeniti mjere zaštite na radu i pravila pružanja prve pomoći.
  7. Demonstrirati osnovne vježbe u teretani na spravama, kardio uređajima, slobodnim utezima te vježbama bez vanjskog opterećenja kao i njihove varijacije
  8. Povoditi cjelovito podučavanje vježbanja u teretani uz uporabu osnovnih metodičkih principa poučavanja: demonstracija, verbalizacija, asistencija, progresija.