Poziv na predavanja Prof. dr. sc. Will G Hopkinsa

Pozivaju se svi djelatnici, vanjski suradnici, a posebno doktorandi, poslijdoktorandi, te studenti diplomskog studija kineziologije da prisustvuju predavanjima

Making Inferences about Effects / Donošenje zaključaka na osnovu utvrđenih efekata

„How to Assess a Meta-analysis / Kako procijeniti meta-analizu“

Predavač:

prof. dr. sc. Will G Hopkins

Professor of Research Design and Statistics, Victoria University, Melbourne, Australia

Adjunct Professor, Defence Institute, Oslo, Norway

Predavanje će se održati u srijedu, 16.03.2016. s početkom u 11:00 sati na Ekonomskom fakultetu u Splitu, Svečani amfiteatar

Sadržaj predavanja:

Making Inferences about Effects – magnitude-based inference and comparation with the traditional null-hypothesis test, using findings from a recently published study on error rates, decision rates and publication bias.

How to Assess a Meta-analysis – what a meta-analysis represents and the various mistakes that occur frequently in recent meta-analyses.